Karboksyterapia to zabieg XXI wieku, który dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla działa cuda: redukuje cellulit, rozstępy, poprawia elastyczność skóry, spłyca zmarszczki, poprawia krążenie, redukuje blizny. Karboksyterapia uważana jest dobrą alternatywą dla liposukcji w przypadku osób, które nie chcą i nie mogą dokonać operacji chirurgicznej.
Zabieg opiera się na podawaniu dwutlenku węgla w czystej postaci drogą iniekcji podskórnie lub śródskórnie. Sam zabieg został wynaleziony już w 1932 r w Royal Spa we Francji, lecz tak naprawdę dopiero od kilku lat wiedzie triumf w dziedzinie zabiegów na ciało – co związane jest z szybkim postępem branży medycyny estetycznej i coraz to nowszym i lepszym metodą zabiegowym.
Warto zwrócić uwagę na to, że dwutlenek węgla jest naturalnym składnikiem naszego życia. Wdychamy tlen i wydychamy dwutlenek węgla. Rośliny pobierają dwutlenek węgla, a z kolei dostarczają nam tlen, którego potrzebujemy. Dlatego zabieg karboksyterapii uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów.
Zasada działania Karboksyterapii
Mechanizm działania Karboksyterapii w 100% opiera się na właściwościach dwutlenku węgla, który stale jest obecny w naszym życiu, wpływając na regulację przepływu krwi. Równomiernie podanie podskórne dwutlenku węgla w formie iniekcji pozwala na jego łatwe i szybkie rozprowadzenie się, prowadząc do stymulacji przepływu krwi. Dwutlenek węgla powoduje powstanie nowych naczyń krwionośnych,a tym samym odżywienie każdej komórki.
Dwutlenek węgla jest podawany bez znieczulenia. Jednymi odczuciami jakie odczuwa się przy zabiegu to niewielki ból wynikający z ukłucia i lekkie rozpychanie/rozpieranie pod skórą wynikające z doprowadzenie dwutlenku węgla. Bardzo pozytywnie zaskoczyć może szybki czas wchłaniania gazu (dwutlenek węgla jako gaz obojętny szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach). Na skórze widać wówczas uwypuklenia i cienkie linie. Szybko znikają, ale po zabiegu mogą pozostać zaczerwienienia i lekki obrzęk. O tym jak długo trwa zabieg decyduje ilość podawanego gazu. Redukcja zmarszczek pod oczami to zaledwie 3 minuty, leczenie rozstępów na udach potrwa pół godziny.
Dwutlenek węgla jest naturalnym składnikiem naszego organizmu – bierze udział w jego funkcjonowaniu. Nasz organizm wdycha tlen a wydycha dwutlenek węgla. Rośliny pobierają dwutlenek węgla, a to z kolei daje nam tlen i tak koło się zamyka. Związek ten jest produktem ubocznym metabolizmu i zwiększa się wraz ze wzrostem wysiłku fizycznego. Oznacza to, że podczas wysiłku fizycznego, ilość tego związku w naszych tkankach wzrasta. Funkcją dwutlenku węgla jest rozszerzać naczynia krwionośne w celu większego dotlenienia krwi. Dodatkowo pełni jeszcze jedną ważną rolę polegającą na niszczeniu komórek tłuszczowych, które znajdują się w podskórnej warstwie skóry.
Ile zabiegów Karboksyterapii by osiągnąć wymarzony efekt?
Tak jak w przypadku innych zabiegów na ciało, karboksyterapia też należy do tych zabiegów, których efektywność wzrasta z ilością zabiegów wykonanych. Często już po pierwszym zabiegu efekty są widoczne ale w przypadku serii zabiegowej wzrasta poziom satysfakcji. Ilość zabiegów jest ustalana przez lekarza lub wykwalifikowanego kosmetologa, ale najczęściej wynosi ona 5-10 zabiegów.
Karboksyterapia i jej efekty
Karboksyterapia jest zabiegiem wszechstronnym. Skuteczność zabiegu jest zależna głównie od obszaru zabiegowego ale w wielu wypadkach przekracza ona 90%!.
Zabieg pozwoli nam na:
- usuwanie blizn trądzikowych, skuteczność zabiegu w tym przypadku to ok 97% !
- usuwanie blizny– nawet tych pooperacyjnych- tutaj skuteczność sięga również 97%
- cienie i worki pod oczami (skuteczność ok 90%)
- rozstępy (skuteczność ok 97%)
- Usuwanie/Redukcja cellulitu (skuteczność ok 89%)
- Wzmacnianie włosów/cebulek włosowych (skuteczność ok 77%)
- Leczenie wypadania włosów (skuteczność ok 77%)
- Redukcja zmarszczek wokół oczu (skuteczność ok 56%)
- Redukcja oznak starzenia się okolic szyi i dekoltu
- Poprawa elastyczności i zwiotczenie skóry
- Redukcja zmarszczek (skuteczność ok 56%)
- Redukcja oznak starzenia się skóry dłoni
Redukcja cellulitu i rozstępów
Skuteczność ok 89 % Karboksyterapia to jedna z najbardziej skutecznych i kompleksowych metod likwidacji cellulitu w wszystkich stadiach.Za pomocą tego zabiegu osiągane są spektakularne efekty.
Zabieg iniekcji CO2 prowadzi do uszkodzenia adipocytów i wzrostu lipolizy. Dochodzi do rozluźnienia struktury zwłóknień oraz zwiększenia przepływów kapilarnych i usprawnienia przepływów limfatycznych.
Redukcja cellulitu
Skuteczność ok 89 %
Karboksyterapia doskonale sprawdza się w redukcji cellulitu, rozstępów i tkanki tłuszczowej. Dwutlenek węgla dostarczany podskórnie powoduje uraz ciśnieniowy, który powoduje osłabienie ścian adipocytów. W tkance tłuszczowej dochodzi do zwiększenia przepływów kapilarnych i wzrostu lipolizy, w efekcie dochodzi do zmniejszenia grubości tkanki tłuszczowej.
Leczenie wypadania włosów
Skuteczność ok 77% Zabieg karboksyterapii z racji tego, że należy do grupy zabiegów mezoterapii igłowej, pozwala skutecznie walczyć z wypadaniem włosów. Podczas zabiegu miejscowo zostają rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki temu powstają nowe kapilary i zwiększa się odżywienie tkanek. Powoduje to wzrost macierzy i aktywowanie mieszków włosowych.
Po 10 zabiegach następuje wyraźne zagęszczenie włosów.
Dodatkowo jednoczesne podanie dwutlenku węgla i osocza bogatopłytkowego, zwiększa skuteczność zabiegów nawet o 30%.
Redukcja, likwiadacja cienie pod oczami
Zabiegi karboksyterapii są jedną z nielicznych mało inwazyjnych metod likwidacji cieni pod oczami. Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność metody już po 5 zabiegach.
W wyniku oddziaływania CO2 następuje aktywacji czynnika wzrostu naczyń VEGF dochodzi do wytworzenia sieci nowych, elastycznych kapilar, dzięki czemu mikrokrążenie zostaje przywrócone. Przepływ tkankowy zostaje zwiększony, a cienie pod oczami ulegają redukcji.
Redukcja blizn i rozstępów
Mała inwazyjność, precyzja, szybkość i efektywność wysuwa zabieg karboksyterapii jako lidera w dziedzinie likwidacji blizn i rozstępów. Wystarczą niespełna 3 zabiegi by zobaczyć efekt w postaci wyraźnie zmniejszenie się blizn i rozstępów.
Usuwanie zmarszczek
Skuteczność ok 56% Dzięki wykorzystaniu profesjonalnej aparatury zabiegowej, zabieg karboksyterapii może efektywnie i precyzyjnie oddziaływać na określone obszary zabiegowe. Podczas zabiegu, dwutlenek węgla powoduje wzrost syntezy kolagenu i elastyny o ok 40%.
Wzrost dwutlenku węgla powoduje lokalną przebudowę tkanek i dostarczania składników odżywczych. Fibroblasty gwałtownie rozpoczynają produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny, w efekcie skóra staje się bardziej jędrna.
Jak postępować przed zabiegiem
Zabieg karboksyterapii należy do mało wymagających zabiegów stąd nie trzeba się szczególnie przygotowywać do niego. Tak jak w przypadku mezoterapii należy pamiętać, aby nie przyjmować aspiryny oraz innych środków obniżających krzepliwość krwi.
Jak postępować po zabiegu
Zaleca się by po zabiegu unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz nie należy poddawać skóry silnym zmianom termicznym.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg dwutlenkiem węgla należy do grupy bardzo bezpiecznych zabiegów, jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: – zakrzepowe zapalenie żył – jaskra – hemofilia – anemia sierpowata – choroby płuc – niewydolność nerek – ciąża i okres karmienia piersią; – nieustabilizowane ciśnienie krwi; – poikilodermia – zmiany zapalne i chorobowe w obszarze zabiegu; – łuszczyca, egzema, wysypka, skóra podrażniona i świeżo opalona; – historia chorobowa blizn keloidowych, zaburzenia gojenia; – przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne; – nowotwory i stany przed nowotworowe (znamiona); – opryszczka; – epilepsja; – niedawno przebyty zawał serca, dusznica; – immunosupresja bądź choroby układu odpornościowego;
Zabieg Karboksyterapii został zauważony również przez kadrę lekarzy przez co dostał w tym roku “Perłę Dermatologii Estetycznej 2014”. Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że Perłę dostała Karboksyterapia ale jako zabieg w terapii łączonej z autologicznym osoczem bogatopłytkowym. Jak już powyżej wspomnieliśmy w przypadku wypadania włosów właśnie dzięki połączeniu tych dwóch zabiegów: Karboksyterapii oraz osocza bogatopłytkowego zyskujemy wzrost skuteczności o 30% – wiąże się to z sumowaniem efektywności tych dwóch zabiegów
Karboksyterapia- cena zabiegu
Cena Karboksyterapii zależna jest w głównej mierze od obszaru zabiegowego. Cena pojedynczej sesji zaczyna się od 200zł w przypadku leczenia wypadania włosów.
Zabiegi nadzorują:
dr n. med., spec. dermatolog, wenerolog Monika Lelonkiewicz
lek.med., spec. chirurg Krzysztof Raszewski