Laser aleksandrytowy – złoty standard depilacji
Laser aleksandrytowy jest nowoczesnym systemem laserowym do depilacji laserowej, a więc do skutecznego usuwania zbędnego owłosienia. Zasada działania opiera się o odpowiednią długość wiązki laserowej. Wiązka laserowa przenika przez skórę, aż do mieszka włosa, w którym jest pochłaniana przez barwnik skóry i włosów – melaninę. Jest to najskuteczniejszy laser do depliacji (depilacyjny), uważany na świecie za złoty standard.
Energia lasera uszkadza cebulkę włosa, bez uszkadzania skóry. Skóra jest chroniona w trakcie zabiegu przez specjalny system chłodzący, będący jednocześnie formą znieczulenia. Dzięki temu zabieg epilacji jest praktycznie bezbolesny.
Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia”, która ma różny okres trwania, zanim znów nastąpi aktywny etap cyklu, dlatego zabiegi muszą być powtórzone kilkakrotnie. Najczęściej proponowana jest seria 4 zabiegów. Efekty depilacji zależą także w znacznym stopniu od typu karnacji skóry pacjenta oraz od odstępów między zabiegami.
W przypadku hirsutyzmu ważne jest leczenie specjalistyczne przyczyny choroby, prowadzone równolegle z zabiegami depilacji.
Dlaczego laser aleksandrytowy jest złotym standardem?
Laser aleksandrytowy został pierwotnie zaprojektowany jako laser o stałej długości fali, ale później został opracowany jako nadający się do strojenia laser półprzewodnikowy. Lasery aleksandrytowe mogą być impulsowe lub ciągłe, w zależności od wymagań operacji. Możliwość strojenia, duży rozmiar plamki i przede wszystkim szybkość impulsów sprawia, że laser ten jest najszybszym laserem depilacyjnym na rynku. Duża plamka sprawia, że leczenie dużych obszarów ciała odbywa się bardzo szybko (plecy to ok. 30 min!). Te właściwości sprawiają, że laser aleksandrytowy został okrzyknięty „złotym” standardem w dziedzinie depilacji.
Zalety depilacji laserem aleksandrytowym
- Lekkie impulsy kierują się na mieszki włosowe, powodując wypadnięcie włosów i minimalizując ich dalszy wzrost.
- Może być stosowany do usuwania włosów w dowolnym miejscu, w tym pod pachami, linii bikini, twarzy, szyi, pleców, klatki piersiowej i nóg.
- Typowe ustawienia obejmują czas trwania impulsu od 2 do 20 milisekund i fluencję od 10 do 40 J / cm2.
Efekty zabiegowe
Ile potrzeba sesji depilacji laserowej, aby skutecznie usunąć owłosienie/włoski?
Ilość sesji ustalana jest indywidualnie, w oparciu o wywiad lekarski, lecz zakłada się, że:- Laserowe usuwanie włosów wymaga od 3 do 6 sesji lub więcej. Liczba sesji zależy od obszaru leczonego ciała, koloru skóry, szorstkości włosów, płci oraz stanów chorobowych, takich jak policystycznych jajników.
- Zaleca się od 3 do 8 tygodni przerwy między sesjami laserowymi w celu usunięcia włosów.
- W zależności od obszaru skóra pozostaje czysta i gładka przez około 6-8 tygodni po zabiegu; kiedy cienkie włosy znów zaczną rosnąć, jest to znak, że należy poddać się kolejnej sesji.
Przed zabiegiem depilacji laserem aleksandrytowym:
-
Okolica poddawana zabiegowi powinna być ogolona maszynką co najmniej dzień wcześniej. Nie należy włosów epilować depilatorem, woskiem itp., ponieważ usuwa to cebulkę włosa.
-
Minimum 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać ekspozycji na słońce (w tym solarium). Zabieg wykonywany na opalonej skórze grozi poparzeniem.
Po zabiegu depilacji:
-
Należy stosować kremy z filtrem i całkowicie unikać promieni słonecznych przez okres ok. 4 tygodni po zabiegu oraz między zabiegami.
-
Zabronione jest stosowanie leków światło-uczulających (dziurawca, nagietka).
-
Nie zaleca się stosowania kosmetyków i leków złuszczających (peeling) przez minimum 2 tygodnie po zabiegu.
-
Nie należy stosować bezpośrednio po zabiegu mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów oraz należy zrezygnować z basenu, sauny itp.
-
Nie podrażniać skóry w okolicy pozabiegowej.
Niedogodności mogące wystąpić po zabiegu depilacji:
-
Zaczerwienienie i obrzęk przymieszkowy, które utrzymują się kilka, czasem kilkanaście godzin po zabiegu.
-
Może również pojawić się przemijający odczyn w postaci pokrzywki naczyniowej.
Przeciwwskazania do zabiegu:
-
opalona skóra,
-
choroby, w których występuje nadwrażliwość na światło,
-
przyjmowanie preparatów fototoksycznych,
-
leczenie retinoidami (Izotec, Axotret)) w okresie do sześciu miesięcy przed zabiegiem.